Wielkogabarytowe ciężarówki na wodór

Testy ruszą wiosną 2022 roku

2020-10-23

Wiosną 2022 roku rozpoczną się testy wielkogabarytowych ciężarówek na wodór, podczas których sprawdzone zostaną możliwości komercyjnego wykorzystania tego rodzaju pojazdów. Wezmą w nich udział prototypy zaprojektowane przez Toyota Motor Corporation, Hino Motors, a także cztery inne japońskie firmy.

Testy drogowe ciężarówek na wodór

Wiosną 2022 roku odbędą się testy drogowe dużych elektrycznych ciężarówek na ogniwa paliwowe (FCET). Ich celem będzie przyspieszenie komercyjnego wykorzystania FCET i popularyzacja wodoru w transporcie.

W projekcie udział wezmą takie spółki, jak Toyota Motor Corporation, Hino Motors, Asahi Group, Seino Transportation, NEXT Logistics Japan (NLJ) i Yamato Transport. Firmy te przeprowadzą próby drogowe, przewożąc towary między swoimi zakładami i centrami logistycznymi. Toyota wykorzysta pojazdy do transportu między centrum logistycznym Tobishima a fabrykami w prefekturze Aichi.

Zasięg do 600 km na jednym tankowaniu

Toyota swoją wodorową ciężarówkę zaprojektowała na bazie modelu Hino Profia FR1AWHG. Pojazd ma 11 990 mm długości, 2 490 mm szerokości i 3 780 mm wysokości. Maksymalna dopuszczalna masa pojazdu wynosi 25 t.

Układ napędowy wielkogabarytowej ciężarówki Toyoty będzie się składał z wodorowych ogniw paliwowych z elektrolitem polimerowym (znanych z modelu Mirai), silnika elektrycznego, nowo opracowanych wysokociśnieniowych (700 MPa) zbiorników o dużej pojemności oraz baterii litowo-jonowej. Według wstępnych pomiarów ciężarówka będzie miała zasięg 600 km na jednym tankowaniu.

Zdaniem projektantów Toyoty, ogniwa paliwowe zasilane wodorem o dużej gęstości energii mogą się okazać najlepszą drogą do elektryfikacji transportu ciężarowego. Pojazdy te będą spełniały wysokie standardy zarówno w zakresie ochrony klimatu, jak i praktyczności w rzeczywistych warunkach, jakie panują w branży logistycznej.

Wodór paliwem przyszłości

Program tworzenia wielkogabarytowych ciężarówek wodorowych wpisuje się w długofalową strategię Toyota Environmental Challenge 2050. Jednym z głównych założeń tego projektu jest redukcja do 2050 roku średnich emisji CO2 nowych samochodów o 90% w porównaniu do poziomu z 2010 roku.

Każda z firm biorących udział w opracowywaniu nowych ciężarówek na wodór uważa globalne kwestie środowiskowe za kluczowe we współczesnej gospodarce i prowadzeniu biznesu. Wszystkie podejmują różne działania w tym zakresie, takie jak zmniejszenie zużycia energii w procesach produkcyjnych czy ograniczenie wpływu na środowisko w operacjach logistycznych. Firmy te stawiają sobie za cel wprowadzenie do swoich flot bezemisyjnych ciężarówek na ogniwa paliwowe.

Dowiedz się więcej

Moving e – mobilny system zasilania awaryjnego Moving e – mobilny system zasilania awaryjnego Wspólny projekt Toyoty i Hondy Welwalk WW-2000 Welwalk WW-2000 Poznaj nową generację robota rehabilitacyjnego Toyoty Owocna współpraca Toyoty i CaetanoBus Owocna współpraca Toyoty i CaetanoBus Autobus z wodorowym napędem Rozpoczęły się testy generatora na ogniwa paliwowe Rozpoczęły się testy generatora na ogniwa paliwowe Toyota rozpoczyna produkcję nowego silnika Toyota rozpoczyna produkcję nowego silnika Dowiedz się więcej Toyota e-Palette w specjalnej edycji Tokyo 2020 Toyota e-Palette w specjalnej edycji Tokyo 2020 Dowiedz się więcej Nowa Toyota C-HR Concept Nowa Toyota C-HR Concept Nowa wizja przyszłości Nowe wyposażenie Corolli 2022 Nowe wyposażenie Corolli 2022 Sprawdź szczegóły Zabezpieczenie SelectaDNA Zabezpieczenie SelectaDNA Znakowanie nowych aut Toyoty Toyota Hilux z nagrodą IPUA Toyota Hilux z nagrodą IPUA Dowiedz się więcej o zwycięstwie Nowy Hilux w Rajdzie Dakar 2022 Nowy Hilux w Rajdzie Dakar 2022 Poznaj szczegóły Toyota Startup Accelerator Toyota Startup Accelerator Sprawdź, kto został finalistą