1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. TOYOTA GAZOO Racing walczy o rekordowe zwycięstwo w Le Mans 24h
7 czerwca 2023

TOYOTA GAZOO Racing wystartuje w wyścigu w Le Mans

Zespół powalczy o rekordowe zwycięstwo

W dniach 10-11 czerwca 2023 roku zespół TOYOTA GAZOO Racing powalczy o szóste z rzędu zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu w Le Mans. Będzie to już 91. edycja kultowego, francuskiego wyścigu długodystansowego. Co więcej, zostanie ona rozegrana w setną rocznicę jego powstania.

Od 2018 roku zespół TOYOTA GAZOO Racing pięć raz z rzędu triumfował w legendarnym wyścigu w Le Mans. W dniach 10–11 czerwca 2023 roku team po raz kolejny weźmie udział w zawodach i powalczy o rekordowe, szóste zwycięstwo. Do tej pory tylko dwóm innym producentom udało się triumfować w Le Mans przez sześć lat z rzędu

W tym roku załogi Toyot GR010 HYBRID będą musiały zmierzyć się z rekordową liczbą rywali. Na prostej startowej toru Circuit de la Sarthe stanie aż 16 hipersamochodów (w łącznej stawce 62 rywalizujących załóg).

24-godzinny wyścig w Le Mans ma ogromne znaczenie zarówno dla zawodników, jak i ich zespołów. Oprócz prestiżu samej wygranej kluczowe w kontekście walki o mistrzowskie tytuły są podwójne punkty przyznawane za francuską rundę. Celem TOYOTA GAZOO Racing jest zwycięstwo i zbudowanie na półmetku sezonu bezpiecznej punktowej przewagi w klasyfikacji rocznej.

Warto tu wspomnieć, że zespół znakomicie rozpoczął sezon Mistrzostw Świata FIA w Wyścigach Długodystansowych (WEC). Dzięki zwycięstwom w trzech pierwszych wyścigach sezonu, w tym podwójnemu podium w wyścigach 1000 miles of Sebring i 6 Hours of Spa-Francorchamps, wszyscy kierowcy TOYOTA GAZOO Racing zajmują pierwsze lokaty w tabeli punktowej, a Toyota prowadzi w klasyfikacji producentów z 33-punktową przewagą.

„Le Mans jest punktem kulminacyjnym naszego sezonu i wyścigiem, który najbardziej chcemy wygrać. Cały zespół, a także wszyscy nasi dostawcy i partnerzy, pracują intensywnie przez cały rok, koncentrując się na właśnie na tym wyścigu. Dziękuję wszystkim, w tym naszym kolegom z Toyota Motor Corporation i GAZOO Racing Company za wsparcie, dzięki któremu mogliśmy rozpocząć sezon WEC od trzech zwycięstw” – mówi Kamui Kobayashi, szef zespołu TOYOTA GAZOO Racing i kierowca GR010 HYBRID z nr 7.

W 2023 roku tytułu dla TOYOTA GAZOO Racing bronić będą Sébastien Buemi, Brendon Hartley i Ryo Hirakawa, którzy rok temu wygrali Le Mans za kierownicą GR010 HYBRID. Wystartują oni z 8. numerem startowym. Buemi i Hartley, triumfowali w Le Mans 24h odpowiednio cztery i trzy razy. Hirakawa rok temu debiutował w hipersamochodzie właśnie podczas Le Mans, odnosząc zwycięstwo wspólnie z Buemi i Hartleyem.

Toyotę GR010 HYBRID z 7. numerem startowym poprowadzi załoga w składzie Mike Conway, Kamui Kobayashi i José María López. Zwycięzcy poprzedniej rundy w Spa są doskonale przygotowani do wyścigu na Circuit de la Sarthe. 

Tegoroczny wyścig Le Mans 24h będzie wyjątkowym wydarzeniem nie tylko dla zespołu TOYOTA GAZOO Racing, lecz również dla wszystkich miłośników motoryzacji. Najbardziej znany na świecie 24-godzinny wyścig długodystansowy właśnie obchodzi swoją 100. rocznicę. Zmagania kierowców i ich samochodów podziwiać będzie 300 000 kibiców, którzy wykupili całą dostępną pulę biletów. Toyota weźmie udział w Le Mans 24h już po raz 25 od swojego debiutu w 1985 roku. Po raz 12 zespół wystartuje autem z napędem hybrydowym.

„100. rocznica tego wspaniałego wyścigu, z tak wieloma fanami, którzy będą mogli się nim cieszyć, będzie wyjątkowa i nie możemy się doczekać, aby być jej częścią” – dodaje Kobayashi.

Model GR010 HYBRID, którym wystartują w wyścigu załogi Toyoty, zadebiutował 2 lata temu, ale od tego czasu jest nieustannie udoskonalany. Zmodyfikowany został m.in. wysokowydajny układ napędowy Racing Hybrid składający się z 3,5-litrowego silnika o mocy 520 kW (707 KM) zasilanego w 100% biopaliwem i silnika elektrycznego o mocy 200 kW (272 KM). W hipersamochodzie poprawiono także właściwości jezdne i aerodynamikę.

Najnowsza wersja GR010 HYBRID pokona swoje pierwsze okrążenia toru Circuit de la Sarthe w niedzielę 4 czerwca, podczas tradycyjnego dnia testowego. Kwalifikacje do wyścigu zaplanowano na 7–8 czerwca, a 24-godzinna rywalizacja rozpocznie się punktualnie o godz. 16 w sobotę 10 czerwca. Zwycięzców 91. edycji Le Mans 24h poznamy w niedzielę 11 czerwca o godz. 16.