1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. W Australii zaprezentowano prototyp elektrycznej Toyoty Hilux
30 listopada 2023

Inżynierowie z Australii i Tajlandii stworzyli prototyp elektrycznej Toyoty Hilux

W Australii powstał prototyp elektrycznej wersji legendarnego pick-upa o nazwie Toyota Hilux BEV Revo Concept. Auto wykorzystuje zelektryfikowane technologie, nad którymi koncern pracuje od ponad 25 lat.

Toyota konsekwentnie poszerza swoją ofertę zelektryfikowanych pojazdów i nieprzerwanie pracuje nad innowacjami, które przyspieszą transformację w kierunku bezemisyjnej, zrównoważonej mobilności. Kluczowym rynkiem dla rozwoju samochodów elektrycznych na baterie jest Europa, gdzie planowane jest wprowadzenie aż sześciu modeli typu BEV do 2026 roku. Jednak specjaliści Toyoty równie intensywnie rozwijają technologię napędu elektrycznego także na innych kontynentach.

Najlepszym przykładem jest zespół inżynierów z Australii i Tajlandii, który zaprezentował prototypowy model Toyoty Hilux BEV Revo Concept stanowiący pierwszy koncept w pełni elektrycznej wersji tego legendarnego pick-upa. Wiceprezes ds. sprzedaży, marketingu i franczyzy w Toyota Motor Corporation Australia Sean Hanley twierdzi, że choć elektryczny Hilux w dużej mierze jest pojazdem koncepcyjnym, to wygląda i jeździ jak auto produkcyjne.

Pozytywny odbiór elektrycznej Toyoty Hilux

Prototyp pick-upa jest już po pierwszych jazdach testowych, a Sean Hanley tak komentuje jego możliwości: „Całkowicie elektryczny układ napędowy prototypu zapewnia imponujący moment obrotowy, jakiego normalnie można oczekiwać od silnika wysokoprężnego. Elektryczny Hilux jest napędzany zelektryfikowanymi technologiami Toyoty w tym akumulatorami, silnikami, falownikami i jednostkami sterującymi mocą, opracowanymi przez ponad 25 lat.”

Koncepcyjny, elektryczny Hilux jest sumą najlepszych cech, z jakich model ten słynie od lat. Bezemisyjny model, wykorzystując technologie Toyoty, które są doskonalone od ponad ćwierć wieku, odznacza się legendarną wytrzymałością, niezawodnością i cenioną na całym świecie najwyższą jakością.

Zrównoważona mobilność na dwa sposoby

Od ponad roku brytyjscy inżynierowie Toyoty z zakładów Toyota Manufacturing UK (TMUK) w Derby także intensywnie pracują nad nowym projektem pick-upa, jednak w tym przypadku ma on mieć napęd wodorowy na ogniwa paliwowe. Prototypowa Toyota Hilux ma być oparta na komponentach z Toyoty Mirai drugiej generacji.

Trzy zbiorniki tego pojazdu będą umożliwiać przejechanie ponad 600 km na jednym tankowaniu. Aktualnie stworzono już 10 prototypowych egzemplarzy modelu, na których odbędzie się szereg rygorystycznych testów bezpieczeństwa i niezawodności. Dzięki temu seryjna produkcja może rozpocząć się już w drugiej połowie tej dekady.